Ceny bydlení rostou, ale záleží na kraji, říká Petr Mácha

25. 07. 2022

Napsali o nás: Radio Zet


,,Ceny vlastnického bydlení rostou a nájemní bydlení bude jednou z možností, které začnou lidé využívat. Pokračování trendu vidíme v pronájmech velkých bytů, ale roste poptávka po garsonkách. Záleží na kraji,” říká Petr Mácha, viceprezident Asociace nájemního bydlení, který byl hostem Jaroslava Dědiče.

A jak ošetřit vztah nájemník a pronajímatel? ,,Skutečnost je, že občanský zákoník relativně detailně definuje, jaký je vztah mezi nájemcem a pronajímatelem. Pronajímatel chce někoho, kdo bude dodržovat nájemní smlouvu, bude včas platit nájem a nebude dělat problémy. Velmi pomůže znalost příprav nájemních smluv. Z praxe ale známe, že vystěhovat někoho z bytu, když se řeší problémy u soudu, trvá klidně i několik let.”

,,Nabídka pronájmu se snižuje po návalu uprchlíků hlavně v Praze. Situace mimo je odlišná. Záleží na lokalitách a velikostech bytů. Otázkou je, co bude následovat. Teď vyskočily nemovitosti výrazně nahoru, ceny nájmů tolik ne. Můžeme se domnívat, že to je důvod, proč vzrostla poptávka po větších bytech. Rodiny na vlastní bydlení nemají, a tak se smířily s nájmem. Téma energie je také při rozhodování zásadní,” konstatuje Petr Mácha, viceprezident Asociace nájemního bydlení.

Celý díl byznysového podcastu Jaroslava Dědiče si poslechněte zde:

www.radiozet.cz/podcast/ceny-bydleni-rostou-ale-zalezi-na-kraji-rika-petr-macha

Zpět na výpis