Vyjádření Asociace nájemního bydlení pro ČTK k zájmu nemovitostních fondů a dalších investorů o sektor residenčního bydlení

12. 06. 2022

Asociace nájemního bydlení zaznamenala ze strany nemovitostních fondů v roce 2021 silnější investiční apetit v sektoru residenčního bydlení než dříve. Trend pokračuje i v roce 2022. Jeho hlavní příčinou je zvyšující se poptávka po nájemním bydlení. „Od 30.6.2021 jsme akvírovali přes 200 bytů v Praze a přes 100 bytů v Plzni. Oba projekty jsou v současnosti ve výstavbě. Po trh se rozhlížíme i nadále,“ říká člen Asociace nájemního bydlení Erik Janovský z MINT rezidenčního fondu. Aktivitu na trhu potvrzuje i největší český provozovatel nájemního bydlení a člen asociace společnost Heimstaden. „Heimstaden Czech koupil v roce 2021 tři projekty nových bytových domů. V Plzni 226 bytů, v Praze 178 bytů a v Ostravě 182 bytů,“ říká Stanislav Kubáček z Heimstaden Czech. Aktivitu potvrzuje i CZECH HOME CAPITAL. „Za posledních 12 měsíců jsme jako holding akvírovali 630 hotových bytů k pronájmu v Ostravě, Praze a německém Sasku – konkrétně v lokalitě Dresden – Freiberg. Současná obsazenost je přes 90 %,“ říká Martin Gillar z této investiční společnosti. Přesná agregovaná data, kolik nemovitostní fondy a další investoři souhrnně v celém Česku investují do residenčních bytů, neexistují. Asociace nájemního bydlení odhaduje, že v roce 2021 akvírovali velcí investoři včetně nemovitostních fondů v Česku více jak 1.500 bytů. Pokud se k tomu přidají aktivity velkých developerů, bude trh atakovat agregovaně akvizice kolem 2.000 bytů pro institucionální nájemní bydlení. České nemovitostní fondy se navíc rozhlížejí i v zahraničí. „Příští týden se chystáme oznámit naši první zahraniční akvizici. Půjde o 28 bytů ve třech bytových domech ve slovenském Komárnu,“ říká další z členů Asociace nájemného bydlení David Fogad z Fondu českého bydlení. Na druhé straně je na trhu poměrně velká řada případů, kdy se vyjednávání zastavilo kvůli rostoucím cenám stavebních prací a rostoucím cenám dluhového financování projektů. Asociace nájemního bydlení přesto spatřuje neupadající zájem nemovitostních fondů o investice do projektů rezidenčního bydlení i v roce 2022. „Apetit fondů roste. Limitujícím faktorem je fyzická dostupnost projektů, které lze akvírovat. Ve většině případů developeři nevědí, za kolik přesně dům postaví a poměrně logicky nechtějí zasmluvňovat výnosy a nemít fixní náklad,“ komentuje situace za Asociaci nájemního bydlení Erik Janovský z MINT rezidenčního fondu. O něco jednoduší situace mají ty fondy, které mohou nakupovat přes zahraničí. „Pokud mohou investoři realizovat akvizice v Česku v eurech, budou vnímat odvětví nájemního bydlení dále jako příležitost a obecně trh s nájemním bydlením poroste,“ říká viceprezident Asociace nájemního bydlení Tomáš Kašpar, který zdůrazňuje, že se na residenční bydlení čím dál více zaměřují nejenom fondy, ale i samotní developeři.

Pro editory:
Asociace nájemního bydlení sdružuje od roku 2020 významné majitele residenčních bytů v České republice. Hlavním cílem asociace je podpora rozvoje kvalitního nájemního bydlení v ČR a sdílení zkušeností členů s odbornou i laickou veřejností. Stejně tak má za cíl přispívat k edukaci v rámci oblasti nájemního bydlení a pomocí případových studií a výzkumů otevírat diskusi napříč obory i spektry.

Kontakty pro média:
Tomáš Carba, Asociace nájemného bydlení, komunikace@asociacenajemnihobydleni.cz , +420 602 315 015

Zpět na výpis