ANB zvyšuje podporu drobným pronajímatelům bytů. Členství v platformě pronajímatelů je nově zdarma.

27. 11. 2023

Členství v Platformě individuálních pronajímatelů (PIP) založené Asociací nájemního bydlení (ANB) je nově zdarma. „O kontakt s drobnými pronajímateli stojíme, vnímáme jejich sílu i význam. Tímto krokem je k nám zveme ještě intenzivněji,“vysvětluje jeden z duchovních otců platformy Tomáš Kašpar.

Platformu individuálních pronajímatelů založila Asociace nájemního bydlení letos v květnu. V tuto chvíli má platforma řádově stovky členů. “Náklady na provoz převezme na svá bedra Asociace nájemního bydlení.,” doplňuje Tomáš Kašpar. Asociace nájemního bydlení sdružuje velké institucionální pronajímatele bytů, kteří mají ve své správě v Česku kolem 60.000 nájemních bytů. Nemalá část bytového fondu v Česku, který je určen k pronájmu, ale patří drobným majitelům s jednotkami bytů.Ze společné studie naší asociace a společnosti Dataligence víme, že v ČR je pronajímáno přibližně 223 tisíc investičních bytů, které vlastní zhruba 71 tisíc majitelů. Jejich zájmy tady vlastně nikdo do května nezastupoval a nikdo jim nevytvořil prostředí, které jim s pronajímáním pomůže. Přesně to je ambice PIPu,komentuje důvody vzniku PIP člen prezidia ANB Jan Rafaj.

Platforma individuálních pronajímatelů nabízí svým členům na tři desítky průběžně aktualizovaných právních dokumentů, praktické rady, tipy nebo poradenství v daňových záležitostech. Nedílnou součástí této platformy je také zastupování zájmů majitelů investičních bytů. Každý den informuje své členy o aktuálním dění na trhu prostřednictvím výběru z toho nejdůležitějšího, co předchozí den na trhu s bydlením přinesl, pravidelně je upozorňuje na důležité povinnosti nebo nově se otevírající příležitosti.„Vzhledem k tomu, že dlouhodobě disponujeme nájemním know-how ve všech oblastech, bylo založení platformy dalším logickým krokem. Touto aktivitou chceme pomoci drobným provozovatelům investičních bytů s jejich činností a chceme tak nadále kultivovat trh s nájemním bydlením,“ uzavírá Tomáš Kašpar.

Zpět na výpis